Bolu Haberleri, Bolu Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Facebook'un başı yine dertte!

Sosyal medya platformu Facebook’un Avrupa Birliği’nden ABD’ye yaptığı data transferi mahkemeye taşındı. Mahkeme kararının Facebook’un aleyhinde çıkması durumunda bu karardan Google ve Apple da etkilenebilir.

Yapılan şikayet üzerine İrlanda Yüksek Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davanın Facebook’un aleyhinde çıkması sonucunda bu karardan tek etkilenen şirket Facebook olmayacak.

Zira kararın bu yönde çıkması emsal teşkil edebilir ve kıtalararası data transferi yapan Google ve Apple gibi teknoloji devleri de bu karara uymak durumunda kalabilir.

DAVA İRLANDA’DA AÇILDI

Mahkemenin iddiayı 3 hafta boyunca incelemesi bekleniyor. Davanın İrlanda’da açılmasının sebebi ise Facebook’un pek çok teknoloji devi gibi merkezinin İrlanda’da bulunması.

Şikayetçi taraf söz konusu transferin yapıldığı ülkenin bilgilerin gizliliğine en az AB kadar özen göstermesi gerektiğini savunarak ABD’ye transferin engellenmesini istiyor. 

Kıtalararası data transferi konusu Edward Snowden’in 2013 yılında ABD haber alma teşkilatlarının teknoloji firmalarının bilgilerini de kullandığını belirten sızıntısı ile gündeme gelmişti. Snowden 2013’te çok sayıda gizli NSA belgesini Washington Post ve Guardian gibi gazetelere sızdırmıştı. Bu belgeler, NSA’nın ABD’de ve dünyada yapılan milyonlarca telefon görüşmesini ve yabancı liderleri izlediğini ortaya koymuştu. 

Bir önceki yazımız olan Bakan Özlü: 'Teknoloji Üreten Bir Türkiye Ancak Türkiye'nin Açığını Kapatabilir' başlıklı makalemizde Açığını, Ancak ve Bakan hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi